خلیج چابهار از زیباترین خلیج های طبیعی ایران است که طی هزاران سال در کناره ی دریای عمان ایجاد شده است. بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران در کناره ی این خلیج واقع شده، که میزبان ده ها لنج و قایق صیادی است. این خلیج متصل به بستر اقیانوس هند، در واقع انتهای فلات ایران است. شگفت آنکه این پهنه ی صخره ای تا عمق ۴۸۰۰ متر پیش می رود. شهر چابهار دارای دو ساحل متفاوت است، یکی از آنها داخل خلیج واقع شده، با عمقی کم و آبی آرام است، این سواحل ماسه ای که زیستگاه لاک پشت های دریایی، پرندگان مهاجر، دلفین ها و فرشی از خزه ها هستند، تنها گوشه ای از شگفتی های طبیعی چابهار محسوب می شوند و آن دیگری دریا بزرگ است،  که در قسمت جنوبی شهرستان قرار دارد و در اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ‌ های رسوبی به وجود آمده است، موج‌ های خروشان این ساحل شهرتی در خور توجه دارد.

ویژگی های طبیعی و زمین شناختی و دریایی این شهر متفاوت از تمامی بنادر ایران است. سواحل چابهار هر یک ویژگی های منحصر بفرد خود را داراست. از مناطق مرجانی با گونه های سخت در آب های کم عمق گرفته تا مرجان های نرم در اعماق بیش از ۱۰ متر. علاوه بر آن گوناگونی آبزیان و موجودات دریایی که متصل اند به اقیانوسی پهناور همچون هند، تفاوت این سواحل از دیگر سواحل کشور را به غایت بیشتر نموده است.

در این منطقه تنها یک مدرسه غواصی در نزدیکی هتل لیپار وجود دارد که میتوان برای تهیه تجهیزات و ملزومات به آن مراجعه کرد. اما اگر تجهیزات غواصی مناسب و کافی به همراه داشته باشید، سواحل و دایوسایت هایی را در چابهار  تجربه خواهید کرد که شاید در جای دیگری از ایران نتوان مشابه آنها را جست!

دایوسایت های قابل بازدید در کنار این ساحل به شرح ذیل خواهد بود:

  • دایو سایت مرجان های شاخ گوزنی و مغزی با رنگ های سبز و قهوه ای در فاصله ۹۵۰ متری از ساحل- عمق ۴ الی ۹ متر
  • دایو سایت کشت مرجان- عمق حدود ۵ متر
  • دایو سایت علوم دریایی با گونه های تنوع آبزیان- عمق ۳ الی ۵ متر
  • دایو سایت موج شکن شهید بهشتی دارای اکوسیستم متنوع صدف، طوطیا، آب سنگهای مرجانی و انواع ماهیان- عمق ۱۲ متر
  • دایوسایت بازوی چپ موج شکن بهشتی- عمق حداکثر ۱۹ متر
  • دایوسایت انبار نفت با صخره های کوچک چند لایه- عمق حداکثر ۷ متر
  • دایوسایت آرتمیس

و اما دایوسایت هایی همچون کامری، راشدان، زر کوه، گور سر، گوردیم، جزیره شیطان واقع در پسابندر، دایوسایت های بریس، چهل گوازی، دره لیپار، سیردف، بارج مغروغ کنارک، جزیره بسیار کوچک بانکلیک واقع در منطقه پزم دارای حد اکثر تا عمق ۲۲ متر می باشند و مرتبط با یک ریف بسیار بزرگ در امتداد خط ساحلی دریای عمان است، این ریف در برخی نقاط به فاصله ۳۰۰ متری ساحل و در برخی نقاط دیگر تا فاصله چند کیلومتری امتداد دارد، این دایوسایت ها در فصول مابین پاییز تا اواسط بهار قابل غواصی هستند.