استان بوشهر، که با جاذبه های بی نظیر تاریخی و طبیعی خود در گوشه جنوب غربی نقشه ایران به زیبایی خودنمایی میکند، علاوه بر بنادری در که راستای خط ساحلی خود دارد، دارای چندین جزیره در خلیج فارس است، از جمله جزیره خارک، خارگو، شیف، عباسک و جزیره فارسی، که مهمترین آن جزیره خارک است.

مرکز این استان شهر بوشهر، بندری شبه‌جزیره‌ای که از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس محدود شده‌است. نام و آوازه ی این شهر در تاریخ ایران سابقه ای درخشان دارد و همواره به جهت دریایی نقطه مهم و استراتژیک برای ایران بوده است. در کناره سواحل این استان بنادر و سایت های بی نظیری برای غواصی وجود دارد، در شهر بوشهر و دیگر شهرستان های این استان همچون عسلویه، نایبند، گناوه و …

در روایات محلی، بوشهر را دریایی ترین شهر جهان توصیف می کنند، زیرا آنچه از عرشه کشتی های روان به سوی بوشهر دیده می شود، شهریست که تا نیمه در آب قرار دارد وکرانه ای تشخیص داده نمی شود. دلیل این اتفاق ارتفاع بسیار کم بوشهر نسبت به سطح دریا است که باعث به وجود آمدن این صحنه شگفت انگیز می گردد.

  • یکی از مهمترین دایوسایت های بوشهر، کشتی تایتانیک مغروق ایران، رافائل است که اکنون همچون مرواریدی باشکوه بر اعماق آب های بوشهر آرمیده است. این کشتی 276 متری، در سال 1976 به عنوان تسویه بدهی تسهیلاتی که سالها قبل دولت ایران به ایتالیا پرداخت کرده بود وایتالیایی‌ها توانایی بازپرداخت آن را نداشتند، اعطا می شود. توصیفات رافائل اینقدر با شکوه و رویاییست که حتی تصورش هم آدمی را غرق خیال می کند. شاید اکنون باید با حسرت گفت که دیگر عرشه ی این پرنس ایتالیایی را نمی توان روی آب تجربه کرد، اما می توان با غواصی در کنارش اوج عظمت اش را در دل آب های خلیج فارس لمس کرد.
  • کشتی مغروق باری ایران سیام، که دلیل غرق شدن تکه های نهایی رافائل گشت، خود نیز یکی از دایوسایت های موجود در آب های بوشهر است.
  • دایوسایت مغروق دیگری در نزدیکی جزیره خارک قرار دارد، که کشتی سوخته‌ ی خارک نامیده می شود. این کشتی در نزدیکی اسکله آذرپاد قرار دارد. این کشتی کره‌ای در حدود ۳۰۰ متر طول داشته که در زمان جنگ به وسیله هواپیماهای عراقی بمباران شد و کاملا می سوزد.
  • اسکله کانتینری جزیره نگین بوشهر هم از دیگر دایوسایت های شهر بوشهر است که جذابیت های مختص به خود را دارد.